Autoriõigus ja Keskerakond

Olen pildistamisega tegelenud varsti juba 20 aastat ning selle aja jooksul on see hobi pakkunud mulle väga palju meeldivaid elamusi ja kohtumisi huvitavate inimestega. Paraku täna tahan ma rääkida esimesest tõsisemast ebameeldivast kogemusest. Nimelt pildi võtmisest ilma minu kui autori loata ning autoriõiguse rikkumise tunnistamisest keeldumisest.

16. jaanuaril 2023 võttis minuga ühendust Eesti Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi ning uuris, et kas ma olen nõus andma Keskerakonnale õiguse kasutada ühte minu tehtud Tallinna Lauluväljaku droonipilti nende valimiskampaanias Riigikogu valimistel.

Kuna minu vaated ja moraalne õiglustunne ei luba teha koostööd kriminaalkorras karistatud ning Putini Ühtse Venemaaga sõprus-, koostöö- või mingi muu taolise lepingu sõlminud erakonnaga, siis ilma üldse mingitesse tasu teemadesse laskumata ma keeldusin soovitud õiguste andmisest ning arvasin, et sellega ongi nüüd asi lõppenud. Paraku ma aga eksisin. Jah, tõepoolest pole minu teada seda Tallinna Lauluväljaku pilti kasutatud valimisreklaamis. Küll aga avastasin 1. veebruaril Tartu linnast suured Keskerakonna sümboolika ja Keskerakonna Riigikogu valimiste kandidaatidega plakatid, mis kasutavad taustal minu tehtud droonifotot Tartu kesklinnast.

Kuna ma olin eelnevalt selgesõnaliselt keeldunud Keskerakonnale oma piltide kasutusõigust andmast ja nüüd ometi avastasin Tartust kokku 8 reklaamplakatit, mis kõik kasutasid minu pilti minu loata, siis saatsin Keskerakonnale lihtsalt arve, et anda neile vähemalt tagantjärele võimalus piltide kasutus legaliseerida, sest paraku ennetava keelamise võimalus oli mult lihtsalt ära võetud.

Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi vastas mulle aga väitega, et tema ja Keskerakond ei tea sellest kampaaniast (mis kannab Keskerakonna sümboolikat ning reklaamib Keskerakonna liikmeid, kes kandideerivad 2023. aasta Riigikogu valimistel) midagi ning tegemist on ilmselt Tartu kandidaatide kohaliku kampaaniaga. Veider, kuidas alles kaks nädalat varem tegeles erakonna peasekretär valimiskampaaniaks piltide kasutusõiguste hankimisega ning nüüd järsku ei teata sellest enam midagi ning erakonna nimekirjas kandideerijad poleks nagu enam erakonna valimiskampaaniaga kuidagi seotud.

Järgmisena kirjutas mulle Keskerakonna kandidaat Kirill Avdejev, kes teavitas, et on pildi võtnud EASi turismiarenduse materjalide andmepangast https://toolbox.estonia.ee/assets/446369 ning et tal on täielik õigus pilti kasutada, kuna seal jagatakse seda tasuta kasutamiseks. Tõsi, aga seal jagatakse seda pilti litsentsi “Standard + turism” alusel ning antud litsentsi tingimused on lühidalt ja selgelt kirja pandud.

Ekraanitõmmis Brand.Estonia.ee kasutajatingimustest

Nagu näete, on litsents äärmiselt lühike ja selge (litsentsi täistekst leitav siit: https://brand.estonia.ee/abi/kasutustingimused/). Jah, pilti võib võtta tasuta kasutamiseks, KUID ÜKSNES JUHUL, KUI pildi kasutamise eesmärk on turismi arendamine. Eeskätt VÄLISturismi arendamine.

Minu peas tekib küsimus, et millistele välisturistidele soovitakse hetkel meie Riigikogu valimisi reklaamida ja MIKS? Ainus mõte, mis mul pähe tuli, pannes kokku turismiarenduse ja poliitreklaami, oli poliit-turism pealkirjaga “Neljaks aastaks Toompeale!”. Igaks juhuks kontakteerusin ka EASiga ning küsisin nende arvamust. Ka EASi, kui litsentsi koostaja ja andja juristilt tuli tagasi vastus, et poliitreklaamis antud pildi kasutamine antud litsentsi alusel ei ole lubatud.

Mingil mulle arusaamatul põhjusel pidas Kirill Avdejev veel vajalikuks ka mainida, et “plakatitel on kujutletud Tartu linna elanike ametlikud esindajad, kes töötavad Eesti Vabariigi ja Eesti ühiskonna hüvanguks.” Samuti teavitas ta, et plakatid ei ole loodud rahalise kasu saamise eesmärgil.

Esimese väite kohta ei oskagi väga mingit seost leida. Kui siis äkki ainult see, et endiselt tundub elavat veel nõukogudeaegne mentaliteet “Kunst kuulub rahvale!” (vaata ka: https://epl.delfi.ee/artikkel/51006186/anu-uritam-kunst-kuulus-rahvale-nuud-kuulub-autorile).

Ning rahalise kasu osas - minu teada sõltub vähemalt osaliselt erakondade riiklik toetus just nimelt erakondade valimistulemustest. Kui on tulemus hea, on ka riigi poolt antav raha kogus suurem. Seega minu arvates on valimistulemuse ning erakonna saadava raha vahel otsene seos. Samuti olen ma kuulnud, et Riigikogu liikmed ise saavad oma töö eest Riigikogus palka, kusjuures päris head, võrreldes Eesti keskmisega. Lisaks veel kõikvõimalikud hüvitised. Jällegi on minu arvates rahaline kasu eduka valimiskampaania puhul väga selgelt mõõdetav.

Kui võiks arvata, et potentsiaalses autoriõiguste rikkumises rikkuv osapool võiks üles näidata mingitki koostöövalmidust või huvi olukord kuidagi lahendada, siis antud juhul paraku nii pole olnud. EASi juristi juures pidin käima mina, et oma õigusi tõendada. Kuna EASi juristi vastus ei olnud Kirill Avdejevile ja Keskerakonnale veenvaks argumendiks, et nemad oleks midagi valesti teinud, siis paraku ei jäänud mul muud üle kui ise pöörduda advokaadi poole ning paluda abi ametliku nõudekirja koostamiseks, sest ühel hetkel hakkas Kirill Avdejev vihjama, et hoopis mina olevat Keskerakonna ja selle liikmete mainet kahjustanud.

Tänaseks on Keskerakond ja Kirill Avdejev solidaarselt selle nõudekirja kätte saanud ning olen saanud ka vastuse Kirill Avdejevi advokaadilt. Esimeses vastuses antakse teada, et ei soovita võtta seisukohta autoriõiguse rikkumise küsimuses, teises kirjas juba ollakse siiski valmis möönma minu nõude põhjendatust, kuid leitakse, et kahjunõue on liiga suur. Samas, ma pole näiteks kunagi kuulnud, et keegi läheb restorani, tellib prae, sööb ära ja siis arvab, et nüüd on õige aeg kurta, et tegelikult ikka mõttetult kallis praad ning ma pigem maksaks veerandi või veel vähem sellest hinnast.

Igatahes on tänaseks möödunud Kirill Avdejevile ja Keskerakonnale heas tahtes antud tähtaeg rikkumise lõpetamiseks ja kahjude vabatahtlikuks hüvitamiseks. Kuid nagu arvata võite, siis mingeid kahjusid pole hüvitatud.

Minu nõudekirjas oli sees ka nõue lõpetada edaspidine autoriõiguse rikkumine ehk siis lõpetada nende reklaamide eksponeerimine. Ka seda ei tehtud nõudekirjas esitatud tähtajaks. Keskerakond pole mulle vastanud tänaseni.

Kuna täna (27.02.2023) algasid Riigikogu valimised, siis minu postituse eesmärgiks on see, et kõik saaksid teha oma valiku, omades selleks võimalikult palju informatsiooni. Kaasa arvatud informatsiooni selle kohta, et kuidas suhtuvad Keskerakond ja selle (mõned) kandidaadid Eesti Vabariigis kehtivatesse seadustesse. Muide, see pole üldse esimene kord kui Keskerakonnal on fotode kasutamise õiguse osas probleeme. Võiks ju arvata, et kogemus õpetab.

Valimiste ajal soovitan ma kõigil mõelda, kas soovite näha Riigikogus inimesi, kes tunduvad endiselt elavat eelmise riigikorra mentaliteedi alusel, kus eraomandit ei austatud ning kunst kuulus rahvale.

Samuti, võiks ju arvata, et Riigikogusse kandideerija on piisavalt asjalik, et suudab näiteks seadusi või lihtsamaid litsentsitingimusi lugeda ja neist aru saada. Kas me soovime, et meile hakkavad seadusi koostama ja nende üle otsustama inimesed, kes neid ise lugeda ega neist aru saada ei suuda? Kas seaduskuulekus pole poliitikuks ja erakonnaks olemise elementaarne eeldus?

Ning oma postituse lõpetuseks jätan siia kaks linki Youtube’i videotele:

https://www.youtube.com/watch?v=btYxSVfd9tQ&ab_channel=Tarkvaraliit
https://www.youtube.com/watch?v=nSyKku80LCA&ab_channel=Tarkvaraliit https://intellektuaalomand.ee/teavituskampaania-austa-autorioigusi-anna-voimalus-kultuuril-ellu-jaada/

Ismail Mirzojev (Keskerakond) ja Jaan Toots (Keskerakond, juhatuse liige) end tutvustamas plakatil, mille taustapildi kasutamiseks pole luba.
Kirill Avdejev (Keskerakond) ja Jaan Toots (Keskerakond, juhatuse liige) end tutvustamas plakatil, mille taustapildi kasutamiseks pole luba.
Kirill Avdejev (Keskerakond) end tutvustamas plakatil, mille taustapildi kasutamiseks pole luba.
Ismail Mirzojev (Keskerakond) end tutvustamas plakatil, mille taustapildi kasutamiseks pole luba.

andre hanimägi autoriõigused ilma loata keskerakond kirill avdejev pildi kasutamine riigikogu rikkumine valimised

Jaga sotsiaalmeedias: Twitter Facebook Pinterest Tumblr Google+