Minu uus kaamera - Fujifilm X100VI

Olles üle 20. aasta pildistanud ainult Canoni kaameratega olen nüüd ette võtnud julge sammu ning teen tutvust hoopis Fuji maailmaga. Et päris aus olla, siis Fuji kaamerad on mulle juba ammu silma jäänud. Fotograafina olen üle 20. aasta kasutanud erinevaid Canoni kaameraid. Olen proovinud ka Nikoni kaamerat ning lühikest aega olen reisikaamerana omanud ka Sony a6000 hübriidkaamerat. Senine kogemus Fujiga on piirdunud kellegi teise kaamera põgusa uurimisega. Arvestades, et Sony kaamerat omasin ma üle aasta ning selle aja jooksul ma temaga sõbraks ei saanudki, siis mõnes mõttes natuke ka kartsin seda uue kaamerasüsteemi ette võtmist. 

Astume aga kõigepealt sammukese tagasi, et miks mul üldse oli vaja uut kaamerasüsteemi või uut kaamerat. Ei, ma ei koli Canoni pealt ära. Töö kaameraks jääb endiselt Canon ning hetkel kasutatav Canon EOS R5 on suurepärane kaamera. Parim, mis mul üldse kunagi on olnud. AGA.... Hoolimata sellest, et R5 on hübriid, on ta endiselt suur kaamera ning RF objektiivid on samuti suured. Töö tegemisel on sellisel suuremal kaameral omad eelised - stabiilne käes jne, aga reisides? Perepilte tehes? Niisama tänaval jalutades? Ei, selleks on R5 tülikas kaamera. Samas, miks ikkagi päris kaamera, mitte lihtsalt telefoniga pilti teha? Öeldakse ju, et parim kaamera on see, mis Sul kaasas on ja tänapäeva inimene ei lähe ju enam kuhugi ilma telefonita. Seega võiks tõepoolest telefon olla ju ideaalne backup või igapäeva kaamera. Telefonide kaamerad on täna juba väga head, aga olen leidnud, et nendega on minu jaoks isiklikult üks väga suur probleem ning selleks on oma lastest pildi tegemine hämaras või vähese valgusega oludes. Kui telefonid suudavad staatilistest asjadest pimedas päris ilusaid pilte teha, siis kannatamatutest, pidevalt maailma avastavatest ning ideedest tulvil lastest, kes sekundikski paigal püsida ei soovi.... Nendega jääb telefon paraku hämaras hätta. Vähemalt minu telefon ja minu käes. Sellest siis ka põhjus, miks ma hakkasin omale uut igapäeva kaamerat otsima. Tahtsin midagi, mida pole tüütu kaasas kanda kuid siiski suudab normaalse pildi teha ka natuke keerulisemates oludes. Samuti kuna ma endiselt sõidan kajaki ja kanuuga, siis teatav vee (pritsmete) ja ilmastiku kindlus on mulle ka olulised.

Seda kõike arvesse võttes olengi juba pikemat aega mõelnud Fuji X100V kaamera soetamise peale. Kuniks aga eelmisel aastal juba lähemat uurimustööd tehes hakkasin silmama artikleid, mis järjest enam rääkisid, et 2024 aasta algul tuleb välja X100V järeltulija, X100VI. Kuna mul otseselt kiiret polnud, siis sai ootele jäädud ning nagu tänapäeval ikka, siis kõikvõimalike infolekete kaudu on tavaliselt kaamera ametlikuks välja kuulutamise kuupäevaks juba enamus olulisi detaile selgunud ning suurt üllatust enam tegelikult polegi. Nii ka seekord. Juba päev enne ametlikku suurt teadaannet andsin mina oma tellimuse Photopointis sisse, et "homme kuulutatakse see kaamera välja, palun tellige ta mulle kohe ära!" No, arvestades X100V tarneprobleeme ja nõudlust ei osanudki ma väga oodata, et järeltulija niipea võiks Eestisse jõuda, aga noh, õnne peab ju proovima. Väga suur oli minu üllatus kui 29. veebruaril kirjutas mulle Jürgen Photopointist, et kaamera on kohal ja kui soovin võin samal päeval juba kätte saada. Ma ei olnud selleks absoluutselt valmis! 

Esimene emotsioon seda kaamerat kätte võttes oli see, et "aga mul juba on selline kaamera ju". Selgub, et Fuji X100VI on välimuselt peaaegu identne vana Ukrainas toodetud Fed-3 kaameraga, mis mul ka täitsa juhuslikult riiulis olemas on. Äge! Kahe kaamera vanusevahe vähemalt 45 aastat.

Aga nüüd lähemalt kaamerast. Mis siis mind selle juures köitis ja mis ma nüüd kolm kuud hiljem sellest kaamerast arvan.

Loomulikult meeldib mulle selle kaamera välimus, ta lihtsalt on nii mõnus retro ja nostalgia, et see kohe peab meeldima. Samas kaamera sisu ja tegu on kõike muud kui nostalgia. Alustades 40 megapikslilisest APS-C sensorist, keresisesest pildistabilisaatorist (IBIS) kuni hübriidile omase silma, looma/lindu, sõidukit jms jälgiva autofookuseni. Sisult on tegemist igati korraliku kaasaegse kaameraga. Ning minu jaoks isiklikult on suureks plussiks füüsiliste nuppude ja rataste rohkus. Mulle meeldib, kui ma saan omale vajalikke seadeid muuta otse kaamera pealt ilma kuhugi menüüde sügavusse sukeldumata. See füüsiliste nuppude loogika oli tegelikult ka üks esimesi asju, mille pärast mulle Fuji üldse mõned aastad tagasi silma jäi. Kaamera kere ise tundub ka käe all igati konkreetne ja kvaliteetne. Kui algul oli netis palju kahtlusi just kvaliteedi osas, sest X100V oli toodetud Jaapanis ning X100VI olla Fuji esimene kaamera, mis on toodetud nende uues Hiina tehases, siis vähemalt enda kaamera puhul julgeks küll öelda, et need kahtlused on osutunud asjatuteks.

Huvitav kogemus on jälle üle pika aja pildistada fikseeritud fookuskaugusega kompaktkaameraga. Mis see tähendab? Suuresti seda, et zoom on väga mehhaaniline ja toimib liigutades oma jalgu. Tõsi, PÄRIS nii see siiski ka pole. Kui kaamera ise on 23mm fookuskaugusega objektiiviga (35mm ekvivalendina on see ca 35mm), siis mugavamaks kasutamiseks on sinna lisatud siiski ka digizoomi näol ka 50mm ja 70mm fookuskaugused. Aga nagu digizoomiga ikka, siis infot seda kasutades juurde ei tule, seega pigem on see kasulik lihtsalt selleks, et hiljem arvutis või telefonis järeltöötluses ühest sammust pääseda ja saada juba kadreerimise ajal parem ettekujutus lõplikust pildist. Kuna ma olen võtnud nõuks selle kaameraga rohkem pildistada otse JPG formaati ja vähendada järeltöötlusele kuluvat aega, siis on see osutunud mõnusalt distsiplineerivaks väljakutseks. Selgub, et RAW's pildistamine ja pidev zoomimise võimalus teeb fotograafi laisaks ja lohakaks. No alguses olid piltide kadreeringud ikka väga valusalt mööda. Küll oli kaamera viltu, küll olid kaadri servad täis täiesti ebavajalikku risu jne. Samas tunnen, et selline lisavaev kulub ära ning vahel tulebki end tagasi maapeale tuua ja näidata kui laisk ja lohakas ma olen. Kõik selleks, et homme enam nii laisk ja lohakas ei oleks. Protsess käib!

Mis mulle selle kaamera puhul veel meeldib? 

Kindlasti meeldib see, et kaameral on palju füüsilisi nuppe ja neid saab oma soovi järgi ümber programmeerida. Seega on võimalik kaamera seadistada töötama just nii nagu mulle sobib. Samas on see ka asi, mis mulle ei meeldi. Arvestades, et ma ei tunne end ikka veel päris mugavalt Fuji menüüdes (siiski on olukord juba parem kui Sonyga kunagi üldse oli) siis täna, peaaegu 4 kuud hiljem, ma ikka veel otsin seda ideaalset seadistust. Häda, kui neid valikuid nii palju on. Meeldib ka autofookus, mis saab kenasti ühed kiired kahejalgsed rahutud tegelased fookusesse. Meeldib pildikvaliteet. Algul olin natuke skeptiline APS-C sensori osas, sest väga kaua olen kasutanud ainult täiskaader sensoriga kaameraid aga selgub, et vahepeal on sensorid kõvasti edasi arenenud ning Fuji puhul on ka kõrgema ISO'ga pildile tekkiv müra esteetiliselt talutav. 

Asi, mille osas ma ei ole suutnud siiani lõplikku arvamust kujundada on need Fuji filmi simulatsioonid. Ma nagu pole väga igast nende filtrite ja presettide usku, aga samas, siin nagu on midagi. Samas, ei ole ma enda jaoks veel seda kõike läbi hammustanud ja igale situatsioonile sobivat oma lemmikfiltrit leidnud. Aga selles osas töö jätkub ja pilli nurka hetkel ei viska, sest usun, et kui natuke rohkem harjutada, siis võiks neist filmi simulatsioonidest olla päris palju abi, et saada mõnusa iseloomuga pildid, mis ei vaja mingit järeltöötlust.

Mis mulle selle kaamera puhul ei meeldi? Võibolla see, et ta pole Canon. Ehk siis see, et tal on oma menüüde loogika ja selle pimesi tundma õppimine võtab mult aega ja harjutamist. Oleks ju olnud tore, kui võtan kaamera kätte ja kõik on kohe pimesi selge.... No paraku nii lihtne see asi päris ei ole. Samas, mida rohkem ma seda kaamerat kasutan, seda paremaks olukord läheb!

Lõpetuseks, kas ma olen antud kaameraga rahul? Jah, kindlasti jah. Seda eelkõige selle pärast, et tegemist on väga võimeka kaameraga vägagi pisikeses kestas. Kestas, mida on mugav igapäevaselt endaga kaasa võtta nii reisile, linna jalutama või matkale.

Tahad ka endale sellist kaamerat? Siis üks võimalus selle soetamiseks on uurida saadavust Photopointist: https://www.photopoint.ee/fujifilm-x100v

    New Comment

    Latest