Essays / s /

Autoriõigus ja Keskerakond

Olen pildistamisega tegelenud varsti juba 20 aastat ning selle aja jooksul on see hobi pakkunud mulle väga palju meeldivaid elamusi ja kohtumisi huvitavate inimestega. Paraku täna tahan ma rääkida esimesest tõsisemast ebameeldivast kogemusest. Nimelt pildi võtmisest ilma minu kui autori loata ning autoriõiguse rikkumise tunnistamisest keeldumisest.

Loe edasi...

Kaua oodatud Canon EOS R5

Nüüdseks olen olnud juba üle kolme kuu õnnelik Canon EOS R5 omanik, aga astume kõigepealt korraks sammu tagasi. Poolteist aastat tagasi, 2019 a. mais oli mul tänu Photopointi rendile võimalik mõne nädala jooksul kasutada Canoni esimest mirrorless kaamerat EOS R. Iseenesest oli väga äge kogemus, aga paratamatul jättis too kaamera veel toore mulje. Kui juba siis sai otsustatud, et nüüd tuleb silmad lahti hoida, sest suure tõenäosusega järgmine mirrorless on juba midagi sellist, mille ilmselt peaks omale soetama. Vahepeal tuli Canon küll välja nö lahjendatud versiooniga EOS R'st, millel nimeks EOS RP, aga seda vaatama ei hakanud.

Foto: www.photopoint.ee

Loe edasi...

Piltide arhiveerimine

Räägitakse, et praegu olla inimestel palju vaba aega. Huvitav, tutvusringkonnas pigem kuulen vastupidist. Aga olenemata sellest, kas on palju vaba aega tekkinud või mitte, piltide arhiveerimine on alati aktuaalne teema millega tegeleda.

Kuna olen aktiivsemalt pildistanud ca 15 aastat, siis selle ajaga on tekkinud juba arvestatav pildiarhiiv, mille haldamine nõuab juba planeerimist.

Kui 10+ aastat tagasi võis tunduda täitsa OK mõte pilte arhiveerida CD ja DVD plaatide peale, siis usun, et tänases olukorras ei tule kellelgi isegi mitte sellist mõtet pähe, et võiks nii teha. Inimestega rääkides ja kogemusi kuulates tundub, et nö tavakasutajatel on peamiselt järgmised lähenemised: hoitakse pilte arvuti kõvakettal, hoitakse pilte välisel kõvakettal, laetakse pildid kuhugi pilveteenusesse ning lõpetuseks, paraku, on endiselt aegajalt veel kuulda juhuseid, kus inimesed hoiavadki pilte fotoka mälukaardil.
Ärge palun seda viimast lahendust küll kasutage, aga alustamegi sellest viimasest.

Loe edasi

Canon EOS R

Mai kuus seisis mul ees perepuhkus Kreekas ning tagasi tulles kohe ka Tour of Estonia pildistamine. Kuna ka tööalaselt tuleb mul reisimist omajagu ette ja ma soovin võimalusel kaamerat ka kaasa vedada, siis üks suur probleem on alati olnud praeguse kaamera, Canon EOS 5D Mk4, suurus. Kohe kindlasti ei ole tegemist reisikaameraga. Kunagi oli mul reisimiseks Sony a6000, aga Sonyga on minu suhted paraku..... külma poolsed. Jah, aegajalt satun kasutama, aga päriselt Sony sõbraks end pidada ikkagi ei saa. Sony kaameratest olen ka varem siin kirjutanud, kellel rohkem huvi võib seda lugeda SIIT. Seega, kui tekkis võimalus nii reisil kui ka võistlustel kasutada Canoni täiskaader mirrorless kaamerat, Canon EOS R (https://www.photopoint.ee/kaamerad/1141650-canon-eos-r-rf-24-105mm-f-4l-is-usm), siis ei mõelnud kaua. Loomulikult soovin proovida. Canoni loogika ja kasutusmugavus on mulle tuttavad ja sobivad ning kui seda kõike on võimalik saada väiksemas ja reisisõbralikumas pakendis, siis igastahes. Kõlab ju hästi.

Loe edasi...

DJI Mavic Air - muljed Tartu Maratonilt

Jaanuari lõpus tutvustas droonitootja DJI oma järjekordset uut lennumasinat - DJI Mavic Airi, mida reklaamitakse kui kompaktset ja lihtsalt kasutatavat intelligentset drooni. DJI toodete reas paikneb ta Sparki ja Mavic Pro vahepeale.

DJI Mavic Air

Kuna minu põhidroon on DJI Inspire 2, mis on suur ja kohmakas kaasa vedada, siis olen juba mõnda aega silmi lahti hoidnud ja mõelnud millegi kompaktsema ostmise peale. Midagi sellist, mis mahuks taskusse või fotokotti ja kannataks ka reisile kaasa võtta. Spark on minu jaoks valikust välja jäänud kahel põhjusel. Esiteks ei toeta Spark DNG pildiformaati ning teiseks ei meeldi mulle see, et Sparki ei saa kokku voltida. Ning varem proovitud DJI Mavic Pro, mida saab küll küllaltki kompaktseks kokku voltida, pole muude parameetrite poolest muljet suutnud avaldada.

Loe edasi...

Emotsioone 45. Tartu Maratonilt

Olen Klubi Tartu Maraton üritusi pildistanud nüüdseks juba 10 aastat. Algas üheteistkümnes hooaeg. Nende aastate jooksul on kogutud tohutul hulgal elamusi ja mälestusi, samas mida aasta edasi, seda rohkem on hakanud kummitama tunne, et kõik rajad on tuttavad ja kõik kohad on juba läbi ja lõhki ära pildistatud. Oli vaja muutust ning seekord mõtlesingi, et võtame natuke teistsuguse lähenemise. Vähem niisama klõpsimist ja rohkem emotsioone.

Loe edasi

DJI Inspire 2

Nüüdseks on mul DJI Inspire 2 käes olnud varsti juba kuu aega. Lendama, olen paraku jõudnud ainult loetud korrad. Ning neistki enamik õhtuses kottpimeduses. Seega uuest Zenmuse X5S kaamerast veel kõige rohkem sotti pole saanud, aga droonist endast hakkab natuke juba pilt tekkima.

Natuke minu drooninduse ajaloost. Esimene droon sai soetatud 2016 kevadel, selleks oli DJI Phantom 4. Igati tore droon, õhus püsis kaua, küllaltki stabiilne, aga kaamera seal küljes oli päris nutune. Teine droon oli pruugitud DJI Inspire 1 koos Zenmuse X5 kaameraga. Kaamera kohapealt jõuline samm edasi võrreldes Phantomiga, aga droon ise ütleksin, et kehvem. Ikkagi vanem tehnoloogia ja no mis teha, oma osa oli ka sellel, et üks oli mul tutikas, teine pruugitud. Ehk siis kui Phantomiga sai lennatud ca 23-25min, siis Inspire 1'ga, millel mitte enam kõige esimeses nooruses akud, oli paraku lennuajaks ca 10-12 min suvel, talvel külmaga, isegi soojenduskleepsudega pigem selline 7-10 minutit. Lisaks veel see, et Phantom4 püsis paremini kohapeal paigal. Inspire kippus siiski natukene ujuma. Samas, vahetust ei kahetsenud mitte hetkekski, korralik kaamera kompenseeris kõik muu.

Ühel hetkel aga hakkas kripeldama just see lennuaeg. Kui ma 10 minutilisest lennuajast kulutan ca 3-4 min nö paika lendamisele ja tagasi tulemisele, siis pildistamiseks jääb 6-7 minutit aega ainult. Samas, Inspire2 ca 25 minutilisest lennuajast kulutaks ma paika lendamisele ja tagasi tulekule ikka endiselt 3-4 minutit, aga pildistamiseks jääks siis ju juba 21-22 minutit lausa. Seda on ju maa ja ilm. Seega, oli selge, et kõige rohkem pigistab king just nimelt lennuaja poolest.

Inspire 2 esimene lend oligi suuresti testimaks, et kuidas droon käitub ning siis päriselt akud kestavad. Sel õhtul oli väljas selline väike, mõõdukas tuul, ei midagi suurt, aga piisav, et Inspire 1 oleks juba kergelt ujunud kohal püsimise asemel. Ei saa öelda, et Inspire 2 oleks olnud nüüd just naelutatud paigale, aga vahe oli siiski päris märgatav. Ikkagi uuem tehnoloogia ning aparaat saab ise endaga ja tuule kompenseerimisega paremini hakkama. Totaka naeratuse tõi näole aga aku kestvus. Alustasin lendu Tartus kesklinnas Turuhoone kõrvalt, edasine marsruut oli järgmine: Raeplats - Narva mnt - Võidu sild - Vanemuine - Raeplats - Ülikooli peahoone - Kaarsild - Raeplats ja tagasi algusse. Kuna lennu üks eesmärke oli testida akude kestvust, siis peale selle distantsi läbimist (ja neis kohtades passimist ja piltide tegemist) tekkis elus esimest korda mõte, et "jama, et ma ei suitseta". Lõpuks oli sedavõrd palju akut veel järgi, et oleks olnud paras üks suitsupaus teha. Väga harjumatu tunne Inspire 1 pealt tulles.

23. detsembril, kui pool Tartut või lausa Lõuna-Eestit oli Lõunakeskuses jõuludeks valmistumas otsustasin, et peaks seda kaupmeeste pidupäeva ülevalt jäädvustama. Väike kahtus oli küll hinges, kuna väljas puhus päris korralik tuul ja natuke tuiskas ka lund, aga noh, ongi paras ilm vaadata, et kuidas droon hakkama saab. Igaks juhuks startisin Lõunakeskusest eemalt, et kui ikka on näha, et tuul liiga tugev on, siis ei hakka suure parkla juurde üldse ronimagi. Ennetamaks halbu üllatusi sai kõigepealt proovitud liikumist vastu tuult, küll alla tuult tagasi tulla ikka jõuab. Tuult oli umbes 7-10m/s ning kui nüüd DJI enda app'i uskuda, siis suutis droon selle tuulega end ikka umbes 10m/s kiirusega vastu tuult liigutada. Ma ei ole oma loomult riskeerija, seega ma ei tea ja isegi ei taha teada, kus on selle drooni võimete piir, aga mulle avaldas see muljet.

Kokkuvõttes, kõigepealt suured tänud Photopointile selle eest, et nad suutsid mu ootusaja piisavalt lühikese hoida. Eks ikka on nii, et kui otsus tehtud ja tellimus sisse antud, siis tahaks ju uut mänguasja kohe-kohe kätte saada.
Esimesed emotsioonid on aga siis sellised. Aku kestvus - mega, tohutult olen rahul ja elu on lill. Drooni stabiilsus, olen rahul, märgatav samm edasi võrreldes Inspire 1'ga, samas, Phantom 4'st ütleks vast, et mitte just ülisuur samm edasi. Jõudlus tuulega võidelda - olen väga rahul, ca 7-10m/s tuul ei valmistanud mitte mingeid probleeme.

Varsti vast jõuab korralikumalt ka kaamerat testida.

Droon spordifotograafile

Käesoleva aastaga sai mul täis 10 aastat Tartu Maratoni ürituste pildistamist. Selle aja jooksul on uusi üritusi juurde tulnud, mõned ka ära kadunud. Samas enamus on püsinud suuresti muutumatuna kõik need 10 aastat. Minule, kui fotograafile tekitab see aga probleeme, kuna ühel hetkel tuleb tunne, et ideed on otsas. Igas kraavis ja põõsa taga on juba istutud. On vaja muutust.

Ühe muutusena olen proovinud kasutada drooni, aga kuna ma ise pildistan DJI Inspire 1'ga, mis on suur kolakas, mida on võimatu rajale seljakotis kaasa võtta, siis seni olen droonipilte teinud ainult stardis. Samas, raja peal on tegelikult väga ägedaid kohti, mis lausa karjuvad drooni järgi, aga mida pole, seda pole.

Loe edasi

Müüa kaamera

Kuna tegelikult on juba mõnda aega mul käes olnud uus Canon EOS 5D Mark IV kaamera kere ning see on ka oma tuleristsed juba saanud 5. Tartu Linnamaratonil, siis võibki rahuliku südamega panna müüki ja uut omanikku otsima mind seni igati hästi teeninud vana kaamera kere. Seega on müügiks pakkuda Canon EOS 5D Mark III kaamera. Kaamera on igati korras, väikeste loomulike kulumisjälgedega.

Loe edasi

Nädalavahetus Sony A7R II kaameraga

Sissejuhatus

Kõigepealt suured tänud Fotoluksile, et nad olid valmis mulle nädalavahetuseks usaldama Sony A7R II kaamera koos objektiiviga. Allpool üritangi kirja panna oma ühe nädalavahetuse pikkuse kogemuse antud kaameraga. Kõik arvamused ja hinnangud on puhtalt subjektiivsed ning lähtuvad minu senisest kaamerate kasutamise kogemusest ja isiklikust vajadusest. See, et mulle mõni asi sobib ei tähenda, et see sobib kõigile ja vastupidi.

Loe edasi